نگاهی به مهمترین تکنیک‌های کاربردی در انتخابات

نگاهی به مهمترین تکنیک‌های کاربردی در انتخابات

یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی در یک جامعه است که طی آن مردم از میان نامزدهای مختلف، فرد یا افرادی را برای تصدی یک مقام انتخاب می‌کنند. عامل مهمی که بر نتیجه انتخابات تاثیر فراوان دارد، تشکیل ستاد و اجرای کمپین‌های متنوع تبلیغاتی است.


«حمید اردوئی»، عضو انجمن سواد رسانه ای ایران با بیان این مطلب افزود: بازار تکنیک های کاربردی انتخاباتی کاندیداها برعلیه هم و به نفع هم (تخریب یا عدم تخریب) در روزهای انتخاباتی زیاد می شود و دراین زمان باید مردم آگاهی کامل در خصوص این تکنیک ها داشته باشند تا گول ظاهر کلمات فریبنده بعضی از طرفداران کاندیداها رو نخورند و با آگاهی کامل کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کنند.
وی در خصوص مهمترین تکنیک‌های کاربردی در انتخابات افزود: تکنیک نامزد پوششی یکی از این تکنیک هاست که در این روش تلاش می‌شود با ورود دو فرد از یک جریان سیاسی به گود رقابت انتخاباتی و کناره گیری وی در واپسین لحظات، آرای بیشتری را در سبد فرد مورد نظر سرازیر کرد.
وی در ادامه به تکنیک دره عمیق اشاره و بیان کرد: با به کارگیری تکنیک “دره عمیق” می‌توان به تخریب گسترده مسوولان قبلی پرداخت. به عبارت دیگر یک نامزد می‌تواند نتیجه اقدامات قبلی ها را به دره‌ای عمیق و غیر قابل جبران برای اذهان عمومی تبدیل کند تا بر عدم توانایی‌های خود خط بطلانی بکشد.
این مدرس سواد رسانه ای با بیان اینکه در تکنیک شکستن آرا، برنامه ریزی‌های دقیق و همه جانبه ای صورت می‌گیرد تا در مسیر دوقطبی سازی کاذب، برای خود مخالف سازی کنیم ، گفت: با بهره گیری از این تکنیک، پس از آن که اکثریت جامعه را دچار شوک احساسی کردیم (مظلوم نمایی) و مستقیم و غیرمستقیم آرای مردم را به سمت خود سرازیر می کنیم.
وی تکنیک «سایه» را یکی از متداول ترین و قدیمی ترین تکنیک‌های انتخاباتی دانست و افزود: در این تکنیک، یک نامزد با دیدارهای مکرر و تبادل نظر با یک فرد خاص یا یک جریان سیاسی فراگیر، خود را به آن جریان یا فرد خاص منتسب می‌کند و با این روش وی صاحب آرای تمامی طرفداران آن فرد یا جریان سیاسی خاص می‌شود.
اردوئی در پایان به تکنیک «دشمن فرضی» اشاره و اظهارداشت: این روش نیز مشابه تکنیک “شکستن آرا” است و تنها از آن جهت تغییر کرده که موضوعات خاص و به روز را مانند : “مباحث مربوط به زنان و حقوق اجتماعی آنان” ، “حقوق بشر” ، “آزادی زندانیان” و …در مسیر خود قرار می‌دهد تا با بیشترین آرا مواجه شود.

آمنه جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آذری جهرمی:از لیست نهایی کاندیداها متعجب خواهید شد!

ش خرداد 19 , 1403
محمد آذری جهرمی اعلام کرد: از لیست نهایی کاندیداها متعجب خواهید شد! امروز انصرافی‌ها «ردصلاحیت‌‌شدگان اطلاع یافته» به صف می‌شوند!

مدیر مسئول:آمنه جعفری

سردبیر:مجید حسن دخت

پایگاه خبری پرتوخبر با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. شماره ثبت: 88120 شماره تماس: 09112454807

دسترسی های سریع