جیمز وب برای عملیات تابستانی آماده می‌شود

دانشمندان، ۱۷ حالت‌ ابزار تلسکوپ فضایی جیمز وب را برای شروع عملیات تابستانی بررسی می‌کنند.


به گزارش پرتو خبر ، توسعه دهندگان جیمز وب بر روی کالیبره شدن ۱۷ ابزار این تلسکوپ فضایی کار می‌کنند تا مطمئن شوند، برای شروع عملیات علمی در تابستان امسال آماده است.

این ابزار برای عکسبرداری از کهکشان‌ها و میدان‌های عمیق در طول موج مادون قرمز استفاده می‌شوند. طیف‌سنج مادون قرمز ابتدا فقط برای تراز کردن تلسکوپ در نظر گرفته شده بود، اما دانشمندان پس از بررسی متوجه شدند که می‌توانند از آن برای کار‌های مرتبط با علم مانند رصد فضا نیز استفاده کنند.

طیف سنجی چند جسمی

طیف سنج چند جسمی ابزار جیمز وب به یک آرایه میکرو شاتر مخصوص مجهز شده که می‌توانند به صورت جداگانه باز یا بسته شوند. این به ابزار به جیمز وب امکان می‌دهد تا حداکثر ۱۰۰ شی را به طور همزمان مشاهده و داده‌ها را بسیار سریع جمع آوری کند.

طیف سنجی ثابت

در طیف سنجی شکاف ثابت جیمز وب به جای نگاه کردن همزمان به چندین هدف، از خوانش‌های بسیار حساس برای اهداف منفرد همچون نگاه کردن به نور از منابع امواج گرانشی به نام کیلونووا استفاده می‌کند.

طیف سنجی واحد میدان انتگرال

در حالت طیف سنجی واحد میدان انتگرال، ابزار جیمز وب به‌جای یک نقطه، به نوری که از ناحیه کوچک می‌آید نگاه می‌کند، این کار به محققان اجازه می‌دهد تا نگاهی کلی به اجرام فضایی مانند کهکشان‌های دوردست داشته باشند. همچنین این حالت به محققان اجازه می‌دهد تا به اجسامی که در طول زمان به سرعت تغییر می‌کنند، مانند یک سیاره فراخورشیدی در مدار کامل ستاره خود، نگاه کنند.

حالت‌های تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف‌نگار بدون شکاف (NIRISS):

طیف‌سنجی بدون شکاف تک شی

گفته شده، این حالت نور اجسام بسیار روشن را محو می‌کند تا محققان بتوانند به اجسام کوچکتر مانند گیاهان سنگی نگاه کنند.

طیف‌سنجی بدون شکاف میدان وسیع

محققان از طیف‌سنجی بدون شکاف میدان وسیع برای کشف دورترین کهکشان‌ها که هنوز درباره آن‌ها اطلاعاتی ندارند استفاده می‌کنند.

تداخل سنجی پوشش دیافراگم

براساس گزارش‌ها، تداخل دیافراگم‌ها باعث مسدود شدن ۱۸ بخشی از آینه جیمز وب می‌شود تا امکان تصویربرداری با کنتراست بالا را فراهم کند. این حالت یک نسخه پشتیبان برای تصویربرداری NIRCam است که می‌تواند زمانی که ابزار‌های دیگر در حال انجام عملیات هستند استفاده شود.
حالت‌های ابزار مادون قرمز میانی (MIRI):

گفته شده، جیمز وب در این حالت به منابع ضعیف نگاه کرده و برخی از اجرام سیارات دیگر همچون قمر کوچک پلوتون به نام شارون را مشاهده می‌کند.

آمنه جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مختل شدن امنیت اروپا با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

ی اردیبهشت 25 , 1401
در روزهای اخیر شاهد آن بودیم که سوئد و فنلاند اعلام کردند به دنبال عضویت در ناتو هستند.

مدیر مسئول:آمنه جعفری

سردبیر:مجید حسن دخت

پایگاه خبری پرتوخبر با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. شماره ثبت: 88120 شماره تماس: 09112454807

دسترسی های سریع